Procedurálne jazyky

  • C

    Jazyk C je univerzálny programovací jazyk, ktorého počiatky siahajú do konca sedemdesiatych rokov. Jazyk C pracuje priamo len so základnými dátovými typmi (číslo, znak). Vďaka štandardu ANSI C sú programy napísané v tomto jazyku prenositeľné na ľubovoľnú platformu s minimálnymi zmenami zdrojového kódu.

    Užitočné odkazy:
    Nebo programátorov
  • Fortran (FORmula TRANslation)

    Fortran bol pôvodne procedurálny programovací jazyk. Súčasný Fortran už podporuje prácu s objektmi. Aj keď Fortran vznikol už v 50-tych rokoch minulého storočia, stále sa hojne využíva vďaka množstvu existujúcich knižníc. Fortran sa využíva hlavne na vedecké výpočty. Pre fortranovský program je typické prísne formátovanie programu a hojné využitie príkazu GOTO.

    Užitočné odkazy:
    Spoločnosť Fortran
  • COBOL (COmmon Business-Oriented Language)

    Cobol je programovací jazyk určený pre jednoduché výpočty nad väčším množstvom údajov. Cobol zaviedol vo svojej dobe do programovacích jazykov štruktúru záznamu (record). Jeho nespornou výhodou je formu programov, ktorá je pomerne blízka prirodzenému jazyku.

    Užitočné odkazy:
  • BASIC (Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Code)

    BASIC je pôvodne kompilovaný procedurálny jazyk (Dartmouth BASIC), aj keď väčšina z používaných dialektov je interpretovaná. Basic je vhodný pre študentov a začínajúcich programátorov a preto sa využíva pri výučbe. S BASIC-om a jeho novšou verziou (Visual BASIC) sa stretnete najmä pod os Win... .Visual BASIC podporuje už samozrejme prácu s objektmi a má niektoré ďalšie črty moderných programovacích jazykov.

    Užitočné odkazy:
  • Ada

    Ada je univerzálny programovací jazyk vyvinutý v roku 1979 Janom Ichbiahom a tímom a tímom okolo firmy Honeywell (v 83 vznikla ISO norma) na objednávku amerického ministerstva obrany. Štandardizovaný jazyk nesie meno Ada 95. Aj vďaka veku je Ada vhodná na vytváranie väčších aplikácii. Po Internete je určite prístupné množstvo odladených modulov. Okrem iného Ada podporuje paralelné programovanie, objektovo orientované programovania (Ada 95). Programy v tomto jazyku sú podobné tým napísaným v Pascale.

    Užitočné odkazy:
    Domovská stránka
  • AWK (Aho, Weinberger, Kernighan)

    AWK je interpretovaný jazyk známy z UNIX-ovského prostredia. Jeho veľkou výhodou je syntax podobná C-čku, voľnosť pri práci s premennými (bez deklarácie premenných, implicitné určovanie typov). AWK podporuje prácu s regulárnymi výrazmi, asociatívnymi poliami. Vďaka týmto črtám je AWK vhodné pre rýchle písanie menších programov na spracovanie textových súborov.

    Užitočné odkazy:
  • Tcl/Tk (Tool Command Language)

    Interpretovaný programovací jazyk Tcl je určený najmä pre vytváranie príkazov na zabudovanie do interaktívnych programov. Spolu so sadou grafických nástrojov Tk (Tk toolkit) vytvára jazyk Tcl vhodný nástroj na vytváranie grafických rozhraní pod UNIX-ovskou platformou. V súčasnosti je Tcl prístupné aj pod ďalšími platformami, čo z neho robí užitočný jazyk pre tvorbu multiplatformových aplikácii.

    Užitočné odkazy:
  • Rexx (Restructured EXtended eXecutor)

    Rexx je procedurálny programovací jazyk určený na písanie makier pre väčšie systémy. Rexx je pôvodne určený pre UNIX, ale v súčasnosti je rozšírený aj na ďalšie platformy.